خانهآرشیو مقالاتسرمایه گذاری خطر پذیر (Venture capital)
سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture capital)
سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture capital)

 

 

 

 

 

 

سرمایه‌گذاری خطرپذیر )Venture Capital( یا به‌اختصار،«VC» که از آن با عنوان‌های )سرمایه‌گذاری جسورانه) یا )سرمایه‌گذاری کارآفرینی) نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایۀ لازم برای شرکت‌ها و استارتاپ‌ها که مستعد جهش، رشد ارزش و البته ریسک فراوانی است. این شرکت‌ها در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه‌گذارانی هستند که با ارزیابی موشکافانۀ خود، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت‌های کارآفرین را جبران می‌کنند و در گروه سهام‌داران آن‌ها قرار می‌گیرند.

سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر با مدیریت فعالانه و برنامه‌ریزی در توسعۀ مدل‌های راهبردی، در کسب‌وکار هدف و ارزش افزوده و افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. رونق و توسعۀ فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، موتور محرکه و محور اصلی رشد محصولات جدید و نوآوری در عرصۀ فناوری است.

عمده لیست زیر، دولتی و یا بخشی از سهامشان دولتی است بنابراین به کار بردن عنوان VC برای آنها مناسب و مطابق استاندارد بین المللی نیست. بهتر است بنویسیم سازمان‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌هایی که رفتار VC گونه دارند.

در جدول زیر می توانید لیستی از سرمایه گذاران خطرپذیری که در شهرهای مختلف فعالیت دارند را مشاهده نمایید. برخی از اطلاعات این لیست از وبسایت انجمن صنفی کارفرمایی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر بدست آمده است.

 

لیست سرمایه گذاران خطر پذیر در ایران

 

منبع : اصفهان پلاس (رسانه جامعه کارآفرینی اصفهان)
عضویت در خبرنامه
مستقر در مرکز